Odkurzacz Xiaomi Roborock S50 z mopem [recenzja i kupony]

Xiaomi Roborock S50 to udoskonalona wersja popularnego robota Xiaomi Mi Robot. Robot występuje w sklepach pod różnymi nazwami: Xiaomi Mi Robot 2, Xiaomi Mi Robot drugiej generacji (Second generation), Roborock S50, Roborock S55 (kolor czarny), Roborock Sweep One. Obydwa modele zbudowane są z podobnych części a także mogą być zarządzane przez tę samą aplikację Xiaomi Mi Home. Główną cecha, która odróżnia go od poprzednika, to możliwość sprzątania na mokro oraz udoskonalone czujniki (więcej sensorów)

Roborock to firma produkująca roboty odkurzające. Modele S50/55/6 powstały we współpracy z firmą Xiaomi i dzieki temu uzyskały rozgłoś na całym świecie. Odkurzacze są bardziej inteligentne, wydajnejsze od konkurencji a przy tym cena jest taka, że wiele osób może sobie na niego pozwolić.

W roku 2019 wydany został nowy model Roborock S6, o którym przeczytasz w tym artykule

Cena Xiaomi Roborock S50

Xiaomi Roborock S50 można zakupić w poniższych chińskich sprawdzonych sklepach

Historia ceny

Proces zakupu

Xiaomi Roborock S50 został zakupiony na Aliexpress w sklepie MC-TECH Store z polskiego magazynu (bez dodatkowych kosztów). Paczka została dostarczona kurierem DPD, 3 dni od złożenia zamówienia.

Sklep MC-TECH należy do jednego z największych globalnych dytrybutorów firmy MCMART. Zajmują się sprzedażą takich marek jak Xiaomi, Huawei, Xiaoyi, Amazing, Roborock, Lexi Jimmy, Dreame, Ninebot, Smartmi, 70mai, Aqara, Roidmi , itp. Swoje sklepy posiadają także na Amazon oraz Ebay

Popularne sklepy MCMART na Aliexpress to:

W przypadku Roborocka sklep oferuje 3 lata gwarancji i darmową wysyłkę części zamiennych w razie uszkodzenia. Niestety nie mam doświadczenia w tego typu reklamacjach, ponieważ nidy nic poważnego się nie stało. Sądząc po opiniach kupujących oraz skali na jaką pracują (obsługują 5 kontynentów) nie powinno być problemów z gwarancją.

Co w zestawie

Na samym urządzeniu, w instrukcji oraz na kartonie nie znajdziemy wzmianki o Xiaomi. Powstał we współpracy z Xiaomi, ale produkcją zajęła się firma Roborock. Odkurzacz Roborock S50/S55 jest produkowany w tej samej fabryce, co Xiaomi Mi Robot pierwszej generacji

W zestawie znajdują się:

  • Odkurzacz z turboszczotką oraz pojemnikiem na kurz (pod klapką schowana jest mini szczotka do czyszczenia pojemnika)
  • Stacja ładująca
  • Przewód zasilający z europejską wtyczką
  • Przystawka do mopa
  • Przezroczysta silikonowa podstawowa do umocowania stacji ładującej (przeciw wilgoci przy ładowaniu)
  • 6 filtrów wodnych do nawadniania ściereczki mopa (2 już zamontowane na module mopa i 4 zapasowe)
  • Filtry HEPA (jeden zamontowany + jeden zapasowy)
  • Zapasowa ściereczka do mopa (można prać)
  • Instrukcja

Wygląd, budowa

Na wierzchu robota wyróżnia się niewielka wieżyczka, którą można znaleźć także w odkurzaczu Blitzwolf BW-VC1. Jest to Laserowy czujnik odległości LDS skanuje pomieszczenie w 360 stopniach. Za pomocą algorytmu symulacji i lokalizacji (SLAM) wyznacza sobie układu mieszkania i określenia najlepszą trasę sprzątania.

Powyżej znajdują się 3 przyciski funkcyjne. Środkowy przycisk służy do uruchamiania lub zatrzymywania procesu czyszczenia. W przypadku przytrzymania przycisku robot zostanie całkowicie wyłączony. Wokół środkowego przycisku umieszczono diodę, która sygnalizuje stan urządzenia np. rozładowanie baterii lub awaria.

Przycisk umieszczone po lewej stronie wysyła robota do stacji ładującej. Natomiast prawy przycisk uruchamia funkcję czyszczenia punktowego.

Pod otwieraną klapką znajduje się łatwo wyjmowany pojemnik na kurz o pojemności 0.48L wraz z filtrem HEPA. Warto również dodać, że filtr można myć pod bieżącą wodą. Wewnątrz znajduje się także dioda sygnalizacyjna Wi-Fi i szczelina do resetowania urządzenia. Jest też miejsce na szczoteczkę do czyszczenia odkurzacza

Z boku urządzenia znajdują się dodatkowe czujniki zderzeniowe, podczerwieni, głośnik, styki ładowania oraz wylot powietrza.

Skuteczność odkurzania robota związana jest jednak nie tylko z siłą ssącą silnika. Dużym wsparciem są znajdująca się od spodu zmiotka oraz turbo szczotka tj. obrotowy wałek z włoskami i paskami gumy. Od spodu po brzegach wystają dwa duże koła o dużym skoku, co pozwala mu wspinać się na wysokie przeszkody do dwóch centymetrów, jednak realnie jest to około 18 mm. Z przodu znajduje się trzecie kółko skrętne.

Odkurzanie

Przy pierwszym uruchomieniu robot skanuje pomieszczenie w 360 stopniach w celu zrobienia mapy pomieszczenia. Za pomocą algorytmu symulacji i lokalizacji (SLAM) wyznacza sobie układu mieszkania i określenia najlepszą trasę sprzątania.

W moim przypadku wyglądało to tak, że uruchomiłem odkurzacz, aby jeździł po całym mieszkaniu a następnie ustawiłem obszary oraz wirtualne ściany (np. żeby nie wjeżdżał tam, gdzie są kable)

Odkurzacz jeździ w sposób bardzo uporządkowany i nie wali w każdy napotkany mebel. W aplikacji znajduje się podgląd na żywo, więc można sprawdzić w jaki sposób planuje sobie trasę.

Robot ma specjalna funkcję odkurzania dywanów w aplikacji, która zwiększa moc ssania podczas napotkania na swojej drodze dywanu. Poradzi sobie bez problemu z klasycznymi dywanami, gorzej z dywanami z długim włosiem typu shaggy.

Siłę ssania można dostosować z poziomu aplikacji, wybierając pomiędzy pięcioma trybami:

  • mop,
  • cichy,
  • zbilansowany,
  • turbo,
  • MAX – maksymalna siła wynosi 2000Pa

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że podczas naszej nieobecności odkurzacz można uruchomić zdalnie z aplikacji. Po przyjściu do domu jedyne, co trzeba będzie zrobić, to opróżnić pojemnik na kurz. Można skorzystać także z funkcji harmonogramu, tak aby Roborock automatycznie włączał się o określonej porze — na przykład, gdy jesteśmy poza domem.

W domu mam kota i staram się puszczać robota co najmniej raz dziennie. Efekt za każdym razem się zdumiewający. Niby nic nie widać na podłodze a pojemnik potrafi być zapełniony do połowy. Zebrany kurz można łatwo wysypać a pojemnik oraz filtr HEPA umyć.

Funkcja mopowania

Korzystanie z funkcji mopa zostało tak zaprojektowane, że nie ma potrzeby wyjmowania pojemnika na kurz. Pojemnik na wodę instalowany jest niezależnie. Co więcej: nie musimy rezygnować z odkurzania w trakcie mopowania. Ciekawym rozwiązaniem w aplikacji jest możliwość mopowania bez odkurzania. Odkurzacz sprząta po cichu, bez włączonego ssania.

Mop w odkurzaczu, to bardziej takie odświeżanie podłogi na mokro, niż czyszczenie jak to odbywa się w przypadku standardowego mopa. Na początku najlepiej namoczyć ściereczkę, tak aby była wilgotna i wtedy dopiero nałożyć na pojemnik za pomocą rzepów. Przed mopowaniem producent zaleca 3 krotne odkurzenie podłogi. Jeżeli puścimy od razu z mopem, możemy mieć brudne smugi i szybciej zużyć drippery w mopie.

Ściereczka od mopa powinna być czyszczona po każdych 30 minutach lub 30 metrach kwadratowych mopowania, aby zapewnić odpowiedni przepływ wody.

Czas pracy

Odkurzacz ma baterię o pojemności 5200mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi około 2h i w dużym stopniu zależy od trybu odkurzania. W ciągu 30-40 minut jest wstanie posprzątać u mnie około 30 metrów kwadratowych. Czas pracy wydłuży się o kolejne 30-40 minut, jeśli zamierzasz mopować. Polecam, aby przed mopowaniem odkurzyć mieszkanie conajmniej raz.

Co do ładowania, to ciężko jest mi określić jak długo trwa, ponieważ stacja ładująca jest ciągle włączona i po skończonym odkurzaniu robot wraca do bazy i ładuje się do pełna. W takim przypadku proces ładowania, przy sprzątaniu dwa razy dziennie około 30 metrów kwadratowych jest praktycznie niezauważalny.

Kiedy bateria będzie na wyczerpaniu – robot sam wróci do stacji ładującej, a po naładowaniu wznowi pracę.

Czyszczenie robota

Utrzymanie Roborock S5 nie różni się niczym od innych odkurzaczy. Pojemnik powinien być opróżniany po każdym użyciu, a szczotka główna pod spodem powinna być czyszczona częściej, jeśli masz zwierzęta. Filtr można czyścić pod wodą, co zwiększa jego żywotność. Roborock nadal zaleca używanie wyłącznie wody w zbiorniku, ponieważ chemikalia czyszczące mogą zatkać dozowniki.

Jeśli pojemnik na kurz zostanie zapełniony, to odkurzacz na pewno o tym poinformuje.

Aplikacja mobilna Mi Home

Wykorzystanie aplikacji Xiaomi Mi Home wraz z robotem Roborock S5 umożliwia monitorowanie oraz zdalne sterowanie pracą urządzenia. Wszelkie aktualizacje systemu robota odbywają się za pośrednictwem aplikacji.

Części zamienne

Pewne elementy odkurzacza zużywają się i wymagają wymiany zgodnie z poniższą rozpiską

  • Ściereczka mopa: raz na 6 do 12 m-cy
  • Filtr kurzu: raz na 3 do 6 m-cy
  • Szczotka główna: raz na 6 do 12 m-cy ok
  • Filtry/drippery mopa (2 szt.): raz na 1 do 3 m-cy ok.
  • Szczotka wymiatająca: raz na 3 do 6 m-cy

Części zamienne do odkurzacza bez problemu można zakupić w sklepie Banggood lub na Aliexpress

Oryginalne elementy jak płyta główna, stacja dokująca, pojemniki, itp można zakupić w sklepie MC-TECH Store na Aliexpress pod tym linkiem

Jak zresetować robota?

Jeśli robot nie reaguje w aplikacji, bądź na przyciski, to warto go ponownie włączyć lub zresetować do ustawień fabrycznych. W tym celu należny podnieść pokrywę i wcisnąć przycisk Reset. Niestety w przypadku zresetowania urządzenia wszystkie ustawienia zostaną skasowane (wymagana będzie ponowna konfiguracja)

WiFi resetuje się przez przytrzymanie dwóch przycisków przez kilka sekund: Przycisk po lewej (ładowanie) oraz przycisk po prawej (sprzątanie punktowe)

Upiększanie robota

Na Aliexpress można znaleźć ciekawe i dopasowane naklejki specjalnie pod Roborock S5. Niektórzy dostawcy dają nawet możliwość stworzenia naklejki z własnego zdjęcia.

Naklejki znajdziesz pod tym adresem

Instrukcja Montażu:

  • Umyć odkurzacz wilgotną ściereczką z niewielką ilością delikatnego detergentu.
  • Spryskać wybrany element niewielką ilością wody z płynem do naczyń (woda pozwoli na odklejanie i przesuwanie naklejki).
  • Nakleić naklejkę i ustawić w odpowiedniej pozycji.
  • Wycisnąć wodę spod naklejki w kierunku od środka na zewnątrz usuwając jednocześnie pęcherzyki powietrza. Ewentualne błędy można korygować za pomocą suszarki do włosów i ponownego odklejania i naciągania naklejki.
  • Po wyschnięciu naklejki zachowają nadany kształt

Specyfikacja Roborock S50/S55:

  • Wymiary: 35.30 x 35.00 x 9.65 cm
  • Pojemność zbiornika na odpadki: 0.48 l
  • Pojemność zbiornika na wodę: 0.14 l
  • Siła ssania (podciśnienie): 2000 Pa
  • Bateria: litowo-jonowa
  • Pojemność baterii: 5200 mAh
  • Waga urządzenia: 3.5 kg
  • Czas pracy: według producenta 2.5 godziny, do 250 m2 powierzchni
  • Funkcja mopowania 2 w 1 (można odkurzacz i mopować jednocześnie)
  • Poziom hałasu: 60 db
  • Pokonywanie progów do 20mm
  • Obsługa za pomocą aplikacji Mi Home. W aplikacji możemy sprawdzić także stan filtrów oraz szczotek

XIAOMI MI ROBOT 1 gen. vs ROBOROCK S50 (Xiaomi Mi Robot 2 gen.)

  • Podział na strefy
  • Lepsze działanie i nowe czujniki (13 sensorów, v1 ma 12)
  • Zwiększyła się także moc ssania do 2000 Pa. Dodatkowo zwiększa moc ssania jak wykryje dywan

ROBOROCK S50 (Xiaomi Mi Robot 2 gen.) vs dywany

Roborock S5 vs Roborock S6

Roborock S6 wizualnie nie zmienił się praktycznie w ogóle. Po za tym oferuje wszystko to, co może zaoferować poprzedni model S50. Usprawniono natomiast kilka elementów, które mają wpływ na uzyskanie lepszych efektów w krótszym czasie.

  • Bardziej wydajny silnik (poziom hałasu w nowym robocie ma być zredukowany o 50% – średnio wynosi 35dB, natomiast na dywanach zwiększa się do 45dB)
  • Nowy algorytm planowania trasy w oparciu o historyczne dane dotyczące czyszczenia (np. długi korytarz nie będzie już dzielony na mniejsze strefy. Tym samym robot wykona mniejszą ilość obrótów i szybciej posprząta pomieszczenie)
  • Nowa konstrukcja szczotek (boczna jest silikonowa, główna zawiera niestandardowe włosie DuPont)
Plusy:

  • Mapowanie pomieszczeń i inteligentna nawigacja (posprząta mieszkanie kilka razy szybciej, niż odkurzacz bez mapowania
  • Duża siła ssania 2000Pa
  • Sprzątanie na mokro
  • Sprzątanie manuale za pomocą aplikacji (do dyspozycji kierunki: przód, lewo i prawo)
  • Automatyczny powrót do bazy i ładowanie
  • Pokonuje progi do 18mm
  • Długi czas pracy
  • Wirtualne ściany, podział na strefy odkurzania
  • Aplikacja może być obsługiwana przez kilka użytkowników
  • Można tylko mopować (nie działa ssanie dzięki czemu nie jest głośny)

Minusy:

  • Moc ssania można zmienić tylko przez aplikację Mi Home
  • Szkoda, że nie ma pilota, który byłby dobrym rozwiązaniem dla starszych osób bez smartfona
  • Nie ma automatycznego wykrywania dywanów podczas mopowania (trzeba narysować granicę, aby ominąć dywany –  No-Zone Area lub Virtual-Wall)
  • Nie można zaprogramować odkurzania a potem mopowania
  • Nie można zapisać więcej jak jednej mapy (funkcja dostępna w Roborock S6 oraz Blitzwolf BW-VC1)
  • Wersja International nie działa na chińskim serwerze. Jeśli masz już podłączone urządzenia w aplikacjia MiHome a są one w wersji chińskiej na chińskim serwerze (China Mainland), to możesz spróbować przenieść wszystkie urządzenia na ten, na którym znajduje się odkurzacz lub po prostu przełączać się pomiędzy dwoma.

Podsumowanie

Xiaomi Roborock to na pewno ciekawy robot, który ma spore możliwości, ale nie jest to sprzęt bez wad. Brakuje mu trochę funkcji np. zapisywanie map, ale jest to zapewne tylko kwestia aktualizacji oprogramowania. Jeżeli ktokolwiek zastanawia się nad zakupem któregoś z chińskim robotów sprzątających, to na pewno będzie to bardzo dobry wybór.

W moim przypadku, gdzie w mieszkaniu mam tylko panele, bez dywanów, to opcja mopowania sprawdza się idealnie. Choć trzeba pamiętać, aby przed mopowaniem odkurzyć przynajmniej raz wszystkie pomieszczenia, które mają być mopowane. W tym przypadku czas pracy się wydłuża i dla 30 metrów kwadratowych sprzątanie zajmuje conajmniej 1h (30 min odkurzania, 30 min mopowania). Dla niektórych osób może, to być mało komfortowe rozwiązanie, ze względu na dłuższy czas pracy oraz potrzebę montażu i demontażu pojemnika na mop.

Warto się zastanowić, czy tak na prawdę potrzebujemy mopa, czy nie lepiej jest używać robota tylko do odkurzania a mopowanie wziąć we własne ręce (i tak trzeba po nim poprawić, ponieważ nie wszędzie wjedzie). Dlatego też warto pomyśleć nad Xiaomi Mijia 1S lub Blitzwolf BW-VC1. Ze swojej strony polecam robota od Blitzwolfa, ponieważ ma dużo więcej funkcji od Roborocka S50 i czasami mam wrażenie, że dużo lepiej planuje trasy sprzątania (robi mniej niepotrzebnych ruchów). Do tego Blitzwolf BW-VC1 jest niższy i ma trochę mniejsze rozmiary.

Odkurzacz Xiaomi Roborock S50 z mopem [recenzja i kupony]
Odkurzacz Xiaomi Roborock S50 z mopem [recenzja i kupony]
1946zł
Czajna.pl - Najlepsze promocje, kupony rabatowe i recenzje z zakupów
Logo