Czujnik dymu Xiaomi Mijia Honeywell przeciwpożarowy [Recenzja]

Jeden z czujników, który powinien być obowiązkowym elementem dbającym o nasze bezpieczeństwo. Jest to moje drugie tego typu urządzenie z Aliexpress (Recenzja czujnika dymu i czadu – SECLINK JKD-512COM). Tym razem kupiłem coś bardziej smart, działającego w eko-systemie Xiaomi.

Oprócz czujnika dymu posiadam także czujnik wycieku wody, czujniki temperatury i wilgotności, czujnik ruchu oraz czujnik otwarcia drzwi / okien (więcej tego typu urządzeń znajdziesz tutaj)

Xiaomi Mijia Honeywell jest certyfikowany przez Honeywell (do użytku w Chinach i Hongkongu), więc mamy pewność użycia podzespołów najwyższej jakości.

Mamy dwie możliwości montażu (czujnik dymu powinien być montowany do sufitu)

  • za pomocą dołączonej taśmy dwustronnej,
  • przy pomocy kołków i śrub dołączonych do zestawu

Czujnik dymu może działać jako standardowe urządzenie bez aplikacji. Urządzenie ma mnóstwo funkcji bez parowania z bramką, takich jak kombinacje sygnałów dźwiękowych i świateł stanu urządzenia. Jeśli chcemy wykorzystać wszystkie jego możliwości, to należy go dodać do aplikacji Mi Home lub Aqara Home. Do połączenia z aplikacją wymagana jest bramka Xiaomi Gateway. Obecnie korzystam z drugiej wersji Gateway V2

Aplikacja pozwala na ustawienie pomieszczenia, w którym znajduje się czujnik domyślnie, czy wybranie akcji, którą ma się wykonać po wykryciu dymu. Dodatkowa informacja, którą tam znajdziemy, to logi, czyli wszystkie zdarzenia jakie zarejestrował czujnik w ostatnim czasie. Po wykryciu dymu sygnał dźwiękowy słychać z czujnika oraz z bramki Xiaomi Gateway (opcja do ustawienia w aplikacji). Natomiast na telefon przychodzi powiadomienie (w moim One Plus powiadomienia z Mi Home nie zawsze działają. Na Xiaomi jest dużo lepiej)

Gdzie kupić Detektor dymu Xiaomi Honeywell?

Detektor dymu Xiaomi Mijia Honewell został zakupiony na Aliexpress w tym sklepie za $19.11 z kuponem rabatowym $5 za zakupy od $10 (więcej o kuponie Aliexpress)

Zawartość zestawu Xiaomi Mijia Honeywell

  • Czujnik dymu Xiaomi Mijia Honeywell
  • Bateria CR123A (czasami sprzedawane są bez baterii)
  • Pokrywa
  • 2 kołki oraz śrubki i taśma dwustronna
  • Instrukcja obsługi w języku chińskim

Budowa czujniku dymu Xiaomi

Urządzenie jest stosunkowo małe i wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Średnica ma 90 mm, natomiast wysokość to 36 mm. Czujnik waży z baterią około 100g, co sprawia, że można go zawiesić pod sufitem bez obawy, że spadnie pod własnym ciężarem.

Z przodu znajdują się czujniki oraz przycisk do konfigurowania urządzenia, który może być również używany do testowania i wyciszania alarmu w razie potrzeby.

Z tyłu natomiast znajduje się miejsce na baterię CR123A oraz pokrywę.

Jak działa czujnik Xiaomi Honeywell?

W przypadku czegoś takiego jak czujnik dymu nie jest łatwo określić, czy zadziała, dopóki nie wybuchnie pożar. W takim przypadku warto wykonywać comiesięczne testy za pomocą umieszczonego tam przycisku. Bateria według producenta powinna wytrzymać około 5 lat.

Zasięg czujnika nie jest rewelacyjny, działa dobrze do 15m. Przy większej odległości pojawiają się problemy z nawiązaniem połączenia z bramką Xiaomi Gateway

Czujnik można dostosować w aplikacji do środowiska w jakim przebywa. Możliwe są trzy tryby:

  1. Przestrzeń wolna od dymu jak np. biura
  2. Przestrzeń, gdzie może pojawić się dym, np. papierosowy (standardowa opcja)
  3. Przestrzeń o możliwym zwiększonym zadymieniu, np. kuchnia (najmniej czuły)

Najważniejsze, czyli jak to działa. Wykonałem kilka testów, papierosem oraz kadzidełkami. Przy pierwszym i drugim trybie do wywołania alarmu mijało maksymalnie 10 sekund od ustawienia zapałki / kadzidełka. W momencie włączenia alarmu, czujnik progresywnie zwiększa dźwięk, aż do docelowych 80dB. Wciśnięcie przycisku na obudowie resetuje ustawienia, tzn. alarm zostaje wyłączony.

Jeśli uruchomił się alarm w bramce, to należy go wyłączyć oddzielnie. Rozwiązanie z uruchomieniem dodatkowego alarmu w centralce jest dobrym pomysłem, jeśli np. czujnik znajduje się na innym piętrze. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jeśli nie będzie słychać czujnika, to na pewno usłyszymy dźwięk wydobywający się z bramki Xiaomi Gateway.

Aplikacja Mi Home

Czujnik pożarowy pracuje w protokole ZigBee. Aby zrobić z niego smart należy posiadać centralkę Xiaomi Gateway (możliwe, że nie zadziała na globalnej wersji). Urządzenie dodajemy w aplikacji Mi Home poprzez naciśniecie plusa i wybraniu „Inteligentna czujka dymu Mi”.

Tak jak wspominałem wcześniej, można ustawić różne scenariusze przypisane do czujnika. Przykładem jest np. włączenie oświetlenia dla urządzeń z ekosystemu Xiaomi, podczas aktywacji alarmu.

Specyfikacja Xiaomi Mijia Honeywell

  • Głośność alarmu: 80dB
  • Bateria: CR123A – powinna wystarczyć na kilka lat
  • Rozmiar: ⌀9 x 3cm
  • Temperatura pracy: -10°C ~ 55°C
  • Protokół: Zigbee
  • Waga: 100g z baterią
  • Kompatybilny ze SmartThings / HomeAssistant / Domoticz
PLUSY:

  • Jakość wykonania
  • Mały i głośny
  • Niskie zużycie energii dzięki Zigbee
  • Długi czas pracy na baterii – według producenta 5 lat.

MINUSY:

  • Brak certyfikatu do użytku poza Chinami
  • Działa na chińskim serwerze, co sprawia, że potrzebuje czasami czasu, aby coś ustawić, czy wyświetlić logi (możliwe, że nie zadziała na globalnej wersji centralki)
  • Na telefonie OnePlus nie zawsze dostaje powiadomienia z aplikacji Mi Home (na Xiaomi nie ma problemu)

Podsumowanie

Niezależnie od tego jakie smart funkcje oferuje urządzenie, każdy lokal, czy dom powinien być wyposażony w tego typu czujniki. W tym przedziale cenowym, z takimi funkcjonalnościami żadna firma nie może zaoferować lepszego smart alarmu przeciwpożarowego. Od tej pozycji powinno rozpoczynać się budowanie naszego inteligentnego domu.

Czujnik dymu Xiaomi Mijia Honeywell przeciwpożarowy [Recenzja]
Czujnik dymu Xiaomi Mijia Honeywell przeciwpożarowy [Recenzja]
97zł
Czajna.pl - Najlepsze promocje, kupony rabatowe i recenzje z zakupów
Logo