Yeedi Vac 2 Pro – Robot z omijaniem przeszkód i rewelacyjnym mopowaniem (Recenzja)

Yeedi to podmarka należąca podobno do Ecovacs Robotics Co. Ltd. Ich zespół ma ponad 20-letnie doświadczenie w robotyce, projektowaniu, produkcji i wytwarzaniu podobnych urządzeń.

Yeedi zostało utworzone w 2019 roku a już w 2020 roku można było znaleźć ich sklep na Aliexpress. Od ponad roku ich odkurzacze można także kupić na Allegro. W przypadku zakupu na Allegro mamy 2 lata gwarancji.

Na Amazon ich produkty są bardzo popularne i mają sporo recenzji np. model Yeedi K600 ma ponad 10 tys. opinii, ze średnią 4.2 na 5

Yeedi Vac 2 Pro to mój drugi robot odkurzający tej marki. Wcześniej mogliście zobaczyć recenzję budżetowej wersji Yeedi K650 – działa do tej pory i nie było z nim żadnych problemów. Tym razem mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym urządzeniem.

Vac 2 Pro może odkurzać i myć podłogi jednocześnie. Wyróżnia go kilka nowych zaawansowanych funkcji, które sprawiają, że Yeedi coraz szybciej zbliża się do topowych modeli od konkurencji.

W poniższej recenzji dowiecie się jak radzi sobie na co dzień i jakie są różnice w stosunku do Dreame Z10 Pro.

Gdzie najtaniej kupić Yeedi Vac 2 Pro?

Yeedi Vac 2 Pro na Allegro

899zł
Oficjalny sklep Yeedi z 2 letnią gwarancją. Na ich stronie można zakupić także części zamienne

Yeedi Vac 2 Pro ze stacją samoopróżniającą na Allegro

1499zł
Oficjalny sklep Yeedi z 2 letnią gwarancją. Na ich stronie można zakupić także części zamienne

Zawartość zestawu

Yeedi Vac 2 Pro sprzedawany jest w dwóch różnych zestawach. Osobno oraz w komplecie ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz. W moim przypadku zestaw nie zawiera stacji samoopróżniającej.

W recenzowanym zestawie znajdziemy

  • Odkurzacz Vac 2 Pro z pojemnikiem na kurz (420ml) i wodę (180ml), filtrem HEPA i filtrem gąbkowym
  • Moduł do mopa – mopowanie aktywuje się w momencie podpięcia do pojemnika
  • Szczotka silikonowa, która dobrze sobie radzi z włosami i sierścią
  • Stacja dokująca z polską wtyczką
  • Zmiotka boczna
  • Narzędzie do czyszczenia szczotek i filtra (ukryty pod klapą górną)
  • Element zaślepiający (montujemy, gdy nie używamy pojemnika na wodę)
  • Instrukcja obsługi

LIDAR VS VSLAM – Co lepsze?

Zanim przejdziemy do recenzji, to na początku trochę o technologiach, z których korzystają topowe roboty sprzątające.

Yeedi vac 2 pro wykorzystuje technologię, w której do tworzenia mapy używa kamery (vSLAM). Jednak to LIDAR jest najczęściej spotykany w tego typu urządzeniach. LIDAR, to w dużym uproszczeniu laser umieszczony na górnej części obudowy. Robot za jego pomocą skanuje otoczenie w 360 stopniach i tworzy mapę widoczną w aplikacji.

Yeedi Vac 2 Pro vs Dreame Z10 Pro

Poniżej znajdzicie główne różnice pomiędzy LIDAR a VSLAM

  • Kamery są tańsze w produkcji niż lasery, dlatego odkurzacze vSLAM nadal mają przewagę cenową nad odkurzaczami sterowanymi laserowo. Części, w której zastosowano technologię LIDAR są mechaniczne. Takie rozwiązanie jest bardziej podatne na awarie, zwłaszcza w miarę starzenia się urządzeń.
  • Dane otrzymane z laserów są bardziej złożone w przetwarzaniu. Wymagają mocniejszych procesorów, co ponownie zwiększa koszty takich odkurzaczy.
  • VSLAM opiera się na kamerach, dlatego do perfekcyjnego działania potrzebuje światła. Takie rozwiązanie sprawia, że odkurzacze z technolgią vSLAM nie działają dobrze w nocy lub w ciemniejszych obszarach domu. Podczas ciemności opierają się na mapie i żyroskopie.
  • Kamery są trochę mniej dokładne niż lasery.
  • Odkurzacze przy użyciu laserów są znacznie szybsze w tworzeniu początkowej mapy, która zwykle zostanie ukończona po pierwszym przejeździe. W mniejszym stopniu opiera się również na czujnikach zderzeń.
  • Lidar nie jest skuteczny w przypadku obiektów odbijających światło. Słabo radzi sobie z błyszczącymi i lustrzanymi elementami.

Ogólnie rzecz biorąc, technologia LIDAR jest trochę lepsza niż vSLAM, ze względu na swoją dokładność. Jednak odkurzacze vSLAM są coraz lepszym wyborem, ponieważ producenci kładą duży nacisk na ulepszanie algorytmów. Dodatkowo kamery zbierają coraz więcej danych i w przyszłości sztuczna inteligencja oparta na takich rozwiązaniach może być dużo bardziej skuteczniejsza.

Według mnie przy wyborze robota, nie powinniśmy przykładać zbytniej wagi do rodzaju nawigacji. W codziennych użytkowaniu trudno zauważyć znaczące różnice. Bardziej skupiłbym się na jego funkcjonalnościach.

Wygląd, budowa

Yeedi Vac 2 Pro Yo ulepszona wersja siostrzanego robota Yeedi Vac 2 i bardzo zbliżona do Ecovacs Deebot Ozmo T9+. Również wykonany jest w minimalistycznym stylu. Przeważa kolor biały z czarnymi elementami. Jego wymiary to 350 x 350 x 77 mm.

Odkurzacz ma wystarczającą do codziennego użytku moc ssania 3000 Pa i pojemną baterię 5200 mAh, która według producenta zapewnia około trzech godzin pracy. Podczas testów wychodzi, że w standardowym trybie zużywa około 1% na metr kwadratowy. Natomiast przy maksymalnym ssaniu zużycie wzrasta od 1,5 do 2% na metr kwadratowy. Daje to około 200 minut w ciągłym użytkowaniu i w trybie standardowym.

Dużym plusem jest brak wieżyczki, dzięki której odkurzacz ma tylko 7,7 cm wysokości. Takie rozwiązanie powoduje, że jest w stanie posprzątać trochę więcej niż konkurencja z zastosowaniem LIDARa (wieżyczki na górnej części). Robot zamiast technologii LIDAR (laserowy czujnik odległości – wieżyczka na środku) wykorzystuje VSLAM (kamera).

Producent gwarantuje, że kamera i czujniki służą tylko do tworzenia mapy i rozpoznawania przeszkód. Robot nie robi żadnych zdjęć ani wideo i nie przesyła ich do chmury.

Po podniesieniu pokrywy znajdziemy włącznik, reset, dioda sygnalizująca połączenie z siecią Wi-Fi, zbiornik na kurz, czyścik i naklejkę z kodem QR do szybkiego połączenia.

W pojemniku na kurz o pojemności 420 ml znalazło się także miejsce na filtr HEPA, który można myć pod wodą. Jednak trzeba pamiętać, że filtr musi być całkowicie suchy, gdy włożymy do z powrotem środka.

W przedniej części robota znajduje się elastyczny zderzak, który zapobiega wszelkim uszkodzeniom przedmiotów znajdujących się na drodze odkurzacza. Wspomagany jest czujnikami do wykrywania krawędzi oraz do unikania przeszkód 3D (podobnie jak w Dreame L10 Pro / Dreame Z10 Pro).

Na spodzie umieszczono aż 6 czujników, które zapobiegają upadkom, 2 styki ładowania, obracające się o 360 stopni kółeczko a także dwa amortyzowane kółka, które są w stanie wjechać na 2 centymetrowe przeszkody. Dodatkowo znajdziemy tam otwory, przez które stacja dokująca wysysa zawartość pojemnika.

Za sprzątanie odpowiedzialna jest jedna zmiotka boczna oraz główna szczotka z gęstym włosiem. Łatwo się ją wypina – nie ma śrubki jak w innych robotach. Według mnie jedna boczna zmiotka jest równie skuteczna, co dwie. Nie sugerowałbym się tym, podczas zakupu robota odkurzającego.

Z tyłu robota znajdziemy zaślepkę do trybu odkurzania. Jeśli chcemy mopować, należy wymienić na zbiornik z wodą i zintegrowaną podstawką mopującą.

Sterowanie i Aplikacja Yeedi

Odkurzacz może być sterowany poprzez aplikację Yeedi.  Dostępna jest w języku polskim. Połączenie robota z naszą siecią domową 2.4Ghz jest bardzo proste, w każdym kroku jest instrukcja, co należy zrobić.

Z poziomu aplikacji można wybrać siłę ssącą oraz tryby pracy:

  • Automatyczny (odkurzacz sam najlepiej wie jak posprzątać mieszkanie)
  • Obszar (czyści wyznaczone obszary / pomieszczenia)
  • Indywidualny (czyści zaznaczony obszar na mapie)

Jest także możliwość sprawdzenia / ustawienia:

  • Ustawienia poziomów nawilżania podczas mopowania
  • Harmonogram sprzątania
  • Procent zużycia akcesoriów (filtr, główna szczotka, zmiotki boczne)
  • Włączenie / wyłączenie powiadomień głosowych (nie ma polskiego)
  • Zmiana nazwy robota
  • Dodawanie stref
  • Scalanie / podział pomieszczeń
  • Ustawienia wykrywania dywanów
  • Historia sprzątania

Sktuteczność odkurzania i omijanie przeszkód

Zanim zaczniemy odkurzanie z Yeedi Vac 2 Pro, to za pierwszym razem najlepiej zrobić przejazd testowy, w którym robot zeskanuje otoczenie i stworzy mapę pomieszczeń. Czasami potrzebuje kilku przejazdów, aby w całości wszystko zmapować. U mnie pierwsze mapowanie zajęło ponad 50 min (~25 metrów kwadratowych)

Jakość odkurzania jest na bardzo dobrym poziomie, zbliżonym do mojego codziennego robota Dreame Z10 Pro. Yeedi ma jedynie nieco mniej mocy ssania – 3000 PA vs 4000 PA w Dreame. Taka moc jest jednak wystarczająca i bez problemów radzi sobie z różnego rodzaju brudem czy kurzem.

Podczas odkurzania, przy najniższej mocy mocy hałas wynosi od 65 do 70 db. W trybie pośrednim jest to od 70 do 73 dB. Natomiast trybie najsilniejszego ssania hałas wzrósł do 75 dB. Nie jest to zatem najcichszy odkurzacz jaki testowałem, ale nie jest też najgłośniejszy. Według mnie wyniki są średnio przeciętne.

Jeśli chodzi o czas przejazdu, to dużo zależy od ilości przeszkód na jego drodze. Jeśli przyjmę jako punkt odniesienia moje mieszkanie, to czas przejazdu wynosi od jednej do dwóch minut na metr kwadratowy. Posprzątanie 25 metrów kwadratowych zajmuje maksymalnie około 50 min. Dreame Z10 Pro z takim samym efektem wykonuje swoją pracę w maksymalnie 35-36 min.

Zwróćcie uwagę na to, że Yeedi posprzątał o 3 metry kwadratowe mniej

Posprzątany obszar zamalowywany jest na kolor niebieski. Osobiście nie przepadam za takim sposobem pokazywania sprzątniętego obszaru – wolę widzieć tor jazdy za pomocą linii jak w Dreame Z10 Pro – wtedy dokładnie widać gdzie był robot i gdzie nie udało mu się dostać.

Odkurzanie dywanów nie jest mocną stroną robotów odkurzających, ale pomimo tego mogą usunąć z nich wszelkie zabrudzenia powierzchniowe. Do dywanów polecam odkurzacze bezprzewodowe np. Dreame T30.

Yeedi Vac 2 Pro do unikania przeszkód wykorzystuje system modelowania swojego otoczenia w 3D. Działa to całkiem dobrze pod warunkiem, że przeszkody są wystarczająco duże jak buty, plecaki, butelki, itp (powyżej 2,5cm). W takich przypadku mniejszych przedmiotów jak kable, kredki nie zawsze uda mu się je ominąć.

Wszelkie przeszkody należy usunąć podczas pierwszego przejazdu, podczas którego zachodzi proces mapowania pomieszczeń

Poniżej test z omijania przeszkód Yeedi vs Dreame Z10 Pro

Sktuteczność mopowania

Mopowanie w robotach odkurzających to dla mnie sprawa drugorzędna. Bardzo rzadko z tego korzystałem, ponieważ zajmuje zbyt dużo czasu i zazwyczaj było to zwykłe przecieranie podłogi na mokro.

Z Yeedi vac 2 pro zacząłem używać mopowania znacznie częściej, ze względu na efektywny sposób działania tego modułu. Oscylacyjne mopowanie oznacza, że robot ​​szoruje podłogi a nie tylko je przeciera. Na dodatek ilość dozowanej wody na maksymalnym poziomie jest na tyle spora, że nie widać suchych miejsc za robotem.

Działa to na tyle dobrze, że pozostawia podłogi znacznie czystsze niż większość standardowych robotów. Gdyby dodali jeszcze mopowanie na jodełkę (w kształcie litery Y), to by było coś pięknego. Nie mniej jednak uważam, że jest to zdecydowanie jedno z lepszych rozwiązań. Lepiej może być chyba tylko w Roborock S7.

Standardowo roboty odkurzające mają przymocowaną szmatkę do pojemnika na wodę i bez żadnych ruchów przecierają podłogę na mokro. W nowym yeedi vac 2 pro moduł mopujący porusza się w przód i tył. Szybkie ruchy, bo aż 480 razy na minutę pomagają w usuwaniu uporczywych plam z podłogi.

Jakie są efekty? Mocno zaschnięte plamy wymagają kilku przejazdów, ale świeże, czy lekko zaschnięte znikają w moment. Podłoga po mopowaniu wygląda dużo lepiej niż w przypadku mojego drugiego robota Dreame Bot Z10 Pro.

Pojemnik na wodę o pojemności 180 ml spokojnie starczy do posprzątania mieszkania o wielkości 55 m2 (przestrzeń do mopowania wynosi u mnie około 30 m2). W pojemniku zostaje jeszcze sporo wody. Kwestia jeszcze tego jak bardzo brudna jest szmatka. Szkoda, że nie dodali drugiej do zestawu.

Nowością i rzadko spotykaną funkcjonalnością jest Czujnik wykrywania dywanu. Jeśli go wykryje a jest w trybie mopowania, to po prostu na niego nie wjeżdża. Ogólnie mop jest zawieszony bardzo blisko podłogi i nawet gdyby tego czujnika nie było, to ciężko mu wjechać na dywan.

Natomiast w trybie odkurzania, jeśli wykryje dywan, to automatycznie zwiększy moc ssania, aby uzyskać najlepszą wydajność (zwiększanie mocy na dywanach jest dostępne w innych modelach).

Poniżej możecie zobaczyć jak Yeedi radzi sobie z różnymi zabrudzeniami.

Yeedi vac 2 pro vs Yeedi vac 2

Yeedi opracowało także podstawowy model vac 2, który ma standardowe mopowanie, nie rozpoznaje dywanów oraz ma o połowę mniejszy akumulator i o 60 ml większy pojemnik na wodę. Współpracuje również ze stacją samoopróżniającą.

Poniżej znajdziecie główne różnice pomiędzy tymi modelami.

Yeedi vac 2 pro
Sprawdź cenę
Yeedi vac 2
Sprawdź cenę
Omijanie przeszkódVersus subline
VS
MopowanieVersus subline
Mopowanie oscylacyjne
VS
Standardowe mopowanie
Moc ssaniaVersus subline
3000 PA
VS
3000 PA
Pojemność bateriiVersus subline
5200 mAh
VS
2600 mAh
Zbiornik na kurzVersus subline
420 ml
VS
420 ml
Zbiornik na wodęVersus subline
180 ml
VS
240 ml
Rozpoznawanie dywanówVersus subline
VS
Współpraca ze stacją samoopróżniającąVersus subline
VS

Yeedi vac 2 pro vs Dreame Z10 Pro

Yeedi Vac 2 Pro to dobry i zaawansowany robot, ale według mnie jest trochę za drogi. Sam odkurzacz kosztuje tyle, co Dreame Bot Z10 Pro ze stacją do automatycznego opróżniania śmieci.

Jeśli zależy wam na wymiarach robota i mopowaniu, to wybrałbym Yeedi. W pozostałych przypadkach lepszą propozycją jest Dreame Z10 Pro

Yeedi vac 2 pro
Sprawdź cenę
Dreame Bot Z10 Pro
Sprawdź cenę
Omijanie przeszkódVersus subline
VS
NawigacjaVersus subline
VSLAM
VS
LIDAR
Siła ssaniaVersus subline
3000 PA
VS
4000 PA
Pojemnik na kurzVersus subline
420 ml
VS
400 ml
Pojemnik na wodęVersus subline
180 ml
VS
150 ml
WymiaryVersus subline
Ø35 x 7,7
VS
Ø35 x 9,68
Mopowanie Versus subline
Mopowanie oscylacyjne
VS
Standardowe mopowanie
Wykrywanie przeszkódVersus subline
VS
Stacja samoopróżniającaVersus subline
VS
Sterowanie z aplikacjiVersus subline
VS
PLUSY
  • Oscylacyjne mopowanie – przebija większość robotów
  • Wymiary – brak wieżyczki pozwala na dostęp pod meble / drzwi
  • Kompatybilny ze stacją samoopróżniającą yeedi
  • Omijanie przeszkód i rozpoznawanie dywanów (omija dywany w trybie mopowania)
  • Jakość wykonania
  • Odpowiednie dozowanie wody podczas mopowania
  • Prosta konfiguracja
MINUSY
  • Skromna zawartośc zestawu (brak dodatkowej szmatki, zmiotki, czy szczotki)
  • Cena – w podobnej kwocie można kupić Dreame Z10 Pro ze stacją samoopróżniającą
  • Aplikacja może przechowywać tylko jedną mapę (ma to być zmienione w kolejnych aktualizacjach)
  • Potrzebuje około 5 min, aby zaktualizować pozycję, gdy przeniesiemy stację do ładowania w inne miejsce
  • Wykrywanie przeszkód wypada gorzej niż w robotach Dreame (L10 Pro / Z10 Pro)

Specyfikacja Yeedi vac 2 pro

  • Kod producenta: yeedi vac 2 pro
  • Siła ssania: od 200 do 3000 Pa
  • Głośność maksymalna: 67/70 dB
  • Tryb połączenia: Wi-Fi b/g/n 2,4 GHz
  • Moc odkurzacza: 40 W
  • Pojemność zbiornika na wodę: 180 ml
  • Pojemność zbiornika na kurz: 420 ml
  • Pokonywane progi: do 2 cm
  • Wysokość: tylko 77 mm / 7,7 cm
  • Średnica: 35 cm
  • Waga: 4,5 kg
  • 4 poziomy mocy odkurzania
  • 3 poziomy dozowania wody
  • Pojemność baterii: 5200 mAh
  • Deklarowany czas pracy: 220 minut
  • Czas ładowania: 6,5 h
  • Czujniki: antykolizyjny, krawędzi, odległości, przeciążenia, przeszkód (do 9 mm), schodów, wykrywanie dywanów

Yeedi Vac 2 Pro – Robot z omijaniem przeszkód i rewelacyjnym mopowaniem (Recenzja)
Yeedi Vac 2 Pro – Robot z omijaniem przeszkód i rewelacyjnym mopowaniem (Recenzja)
899zł
Czajna.pl - Najlepsze promocje, kupony rabatowe i recenzje z zakupów
Logo